Strony Internetowe, jak to robimy w montovnii.

Mówimy nimi o marce, sobie. Jakie są modele i gdzie je wykorzystać.

Strona internetowa to nasz punkt styku, to za jego pośrednictwem mówimy o sobie, sprzedajemy, budujemy relacje. To ważny element  budowania komunikacji. Tu właśnie w większości przypadków kierujemy ruch po to by móc zacząć rozmawiać z tymi których to interesuje lub czegoś tu poszukują. 

Najważniejszym etapem przed projektowaniem strony jest postawienie sobie mądrego pytania dlaczego chcemy w ogóle stronę i jak się to ma do profilu biznesu lub rozwoju jest chyba najważniejszym etapem. Każdy model strony kładzie na coś nacisk, a to przyczynia się do tego że strona niesie jasny przekaz. Marketingowa własność w doborze modelu strony jest ogromna. Pytaniem kolejnym jest zastosowanie stylu komunikacji i najczęściej mamy tu do czynienia mechanizm One Page, albo Multi Page. 

Modele stron Internetowych

One Page to dziś aktywny trend, wywołany bardziej do tablicy wraz z rozwojem mobile. W dobie kiedy ruch Internautów mocno przenosi się na przysłowiowy telefon, taktyka One Page bez zbędnych zakładek jest czytelna na nośnikach i wyznacza standard który jest pożądany. W tym przypadku można stosować ciekawe modyfikacje wizualne jak parallax-a.

Multi Page to nic innego jak One Page tyle ze ma zakładki. To ewolucja która pozwala na tworzeniu w nowoczesnym stylu jednocześnie spełniającym warunki technologiczne urządzeń mobilnych. Ten mechanizm pozwala na budowanie miejsca z dużą ilością przekazu i rozbudowanym menu strony.

Model wizytówkowy – prosta forma do funkcji typowo reklamowych. Sama w sobie niesie komunikat o marce, danych teleadresowych. Jak nazwa wskazuje to wizytówka. Warto jednak pomyśleć aby wizytówka był ciekawa i miała element Interaktywny i co najważniejsze musi gdzieś kierować. Zatem przez Interaktywność kierujemy do strony docelowej. Ta forma jest często widziana przy darmowych rozwiązaniach domenowych oraz hostingowych. Dobre zastosowanie jest w tedy gdy: Marka jest aktywna tylko na social media, dobrze to widać przy działalności e-marketingowych. Tu inwestycja w stronę typu wizytówka ma sens bo jest tylko dodatkiem. Dla uwiarygodnienia swojej obecności w Internecie. W momencie kiedy przebudowujemy swoją stronę, lub trwające prace modernizujące.

Model strony firmowej – jeden z najczęściej spotykanych modeli. Celem jest nie tylko przedstawienie swojego biznesu, ale i oferty. Narracja przy takim wyborze modelu jest jednak kluczem do tego by przeprowadzić Internautę przez swoją stronę. Wiele przykładów dobrej strony mówi że najważniejszy jest content strony, transparentność marki. Dla nas to indywidualna interpretacja. Branża do której budujemy stronę firmową zazwyczaj rządzi się swoimi prawami i to one są kluczowymi elementami przy budowaniu strony. Warto jednak mieć na takiej stronie bloga, dostęp do portfolio a jeżeli prowadzimy sklep to płynne przejście do niego.

Model strony Serwis Internetowy – ten model jest już rozbudowaną formą i dedykowany jest dla marek które potrzebują dużego obszaru do komunikacji np. banki, ubezpieczenia, marki telekomunikacyjne. Rozwiązania Interaktywne mocno charakteryzują takie serwisy i dają możliwości założenia konta  indywidualnego do spersonalizowanej obsługi. Serwisy w tym modelu pozytywnie wpływają na efekt wizerunkowy marki oraz służą do kontaktu ze swoimi klientami między innymi przez wspomniane konto.

Model strony Portal internetowy – to model horyzontalny, jest bardzo rozbudowanym serwisem. Jego założenie to wielowątkowa tematyczność. Przykładem jest wirtualna polska która ma w sobie wszystkie cechy portalu Internetowego. Cechą tego modelu jest osiągnięcie bardzo dużej wartości marketingowej wynikającej z możliwości szybkiego moderowania i publikacji form reklamowych, publicystycznych, opiniotwórczych. Warto pamiętać że tego typu portale generują duży ruch, a liczba treści jaka może się pojawić i multimediów powinna być szybko dostępna i nie ma miejsca tu na powolne ładowanie i przycinanie się stron czy treści.

Model strony Wortal – inaczej wertykalny. To model który jest ściśle przypisany do jednej dziedziny i skupiający społeczność tylko w tym obszarze zainteresowania. Często marki branżowe wykorzystują ten model, a jeszcze częściej nikt nie zdaje sobie sprawy że taki model istnieje. To błąd bo to ważny element komunikacyjny. Widoczne są też wspierające aktywności do tego typu modelu jak aplikacje dedykowane, czaty, fora dedykowane. I choć można doszukiwać się tu wiele cech z innych modeli to przy wąskiej specjalizacji czy obszarze warto wiedzieć ze taki model istnieje i sprawdza się świetnie. Widać to dobrze jak popularne są wortale w tematyce marketingu, finansów, ekonomii czy tez nauki. Użytkownicy Internetu coraz chętniej wykorzystają zasoby wortali niż standardowych portali, bo znajdą tu konkretne informacje, opracowania i publikacje.

Model sklepy internetowe– są budowane dla jednego celu-sprzedaż produktów i usług przez Internet. Taki sklep jest klasycznym katalogiem który jest udostępniony Internatom w celu łatwego i szybkiego wielokanałowego dotarcia do produktu z mechanizmem zamawiania i płatności. Sklepy Internetowe często są modułami doklejonymi do modelu stron firmowych. Model tej strony musi jednak być spójny z zagadnieniem e-commerce ponieważ ściśle pracujące ze sobą. Dobry sklep to dobra nawigacja, personalizacje i szybkość dostarczenia produktu do osoby zamawiającej. Decydując się na sklep pamiętajmy że potrzebne jest zaangażować wiele mechanizmów dedykowanych które usprawnią procesy i potrzeby klientów. 

Model huby branżowe oraz intranet– są to bardzo specyficzne i wymagające narzędzia, które służą do promocji oraz wyszukiwania informacji. Podlegają całkowicie innemu kryterium klasyfikacji ale warto o nich wiedzieć. Są to  aplikacje o bardzo złożonej strukturze i dedykowanej konkretnie w danym obszarze. Intranet najczęściej spotykany jest w sektorach korporacyjnych jako wewnętrzny wielki skrypt wiedzy i instrukcja jak postępować w danym przypadku, w sieci zamkniętej z dostępem do stron które admirator uzna za stosowne.

Model strony Foldery– to nic innego jak multimedialne prezentacje wielu firm. Głównym celem tej narracji jest zaprezentowanie się od strony prezentacji. Ten proces ma wiele wad ale są obszary które dopasowane współgrają, co sprawia że wyszukiwanie odpowiedzi za zagadnienia ukryte w prezentacji są łatwo dostępne. 

Model strony landing page – inaczej„strona docelowa” stosowany do dedykowanych założeń marketingowych jak konkursy, wsparcie kampanii reklamowych. Strona tego typu zazwyczaj jest efektem złożonych kampanii reklamowych które poszczególne działania kierują właśnie na nią w celu integracji czy pozyskania spersonalizowanych celów marketingowych. Jednym zdaniem Landing Page to strona przejrzysta, zwykle dość prosta, zawierająca konkretne informacje na jeden, wąski temat, stworzona w konkretnym celu.

Model strony Blog-jest to jedna z najbardziej spotykanych form na które decyduje się większość . I choć dziś bloga wybierają media społeczności to zawsze będzie ten model widoczny i wykorzystywany. Blogi są wykorzystywane do pisania postów tematycznych. W marketingu cieszą się coraz większym zainteresowaniem ponieważ dostarczają fachowej wiedzy, co widać na większości stron firmowych jako zakładka dedykowana. Są nieocenionym narzędziem. Budują wizerunek marki, pracowników, ekspertów Sprawiają że przyciągają nowych klientów. A pisanie bloga pozycjonuje w goglach markę