Prezentacja, jak to robimy w montovnii.

Jedną z podstawowych czynności w marketingu jest opracowanie prezentacji. To przez nią mówimy o sobie i o swojej ofercie. A co najważniejsze to dobry argument do dalszej rozmowy. Co powinna zawierać i jak powinna być napisana to indywidualna już metodyka. Poznaj nasze zasady i dowiedz się na co zwracamy uwagę.

Stylem odszukaj spójność swojego przekazu,

znajdź go, to pierwszy krok który ma na celu ucharakteryzować kształt i narrację prezentacji. Dopasuj go do swojej identyfikacji, lecz nie zapominaj że to nie ona gra pierwsze skrzypce, to klient i oferta jest najważniejsza. To wypracowany spójny przekaz jest kluczem do tego ze Twoja prezentacja jest zrozumiała, czytelna. Zastanów się nad szablonem, wcześniej przemyśl charakter slajdów i ich kolejność.

Buduj atmosferę i prowadź mądrze do celu narracje,

Nie odkrywaj wszystkich kart od razu, wyważ informacje które chcesz przekazać. Nikt nie lubi być bombardowany nadmiarem informacji na jednym slajdzie. Znasz swój cel i on jest najważniejszy, dopasuj narracje tak, aby odbiorca rozumiał jej przekaz. Rozłóż swoją prezentacje na części i etapy, aby przekazać najważniejsze informacje. Zacznij od założeń i przeprowadź odbiorcę przez nie zrozumiale, unikaj dużej ilości tekstu. Wspieraj się grafiką, wykresami i danymi które są zrozumiałe.

Pamiętaj! Nie śpiesz się, nie twórz tasiemca z informacjami, wiedz że każdy spędza na jednym slajdzie tylko od kilku do kilkunastu sekund, kiedy tekstu będzie za dużo, istnieje prawdopodobieństwo że nikt go całego nie przeczyta.

Ważne są słowa i hasła,

przemyśl je dziesięć razy zanim postanowisz wkleić je do prezentacji, to nie miejsce na referat. Wyrażaj się dobrym słownictwem, oczywiście poprawnie gramatycznie i stylistycznie. Buduj zdania niezbyt złożone. Prezentacja to gra słowami i obrazem, który powinien odzwierciedlać zamysł i dobrze wyglądać. Staraj się nie produkować dużej ilości slajdów, im krótsza prezentacja tym lepiej. Pisz na brudno, pracuj z tekstem, dyskutuj o nim a jeśli to możliwe zamieniaj go na obraz/grafikę. Ale nie przesadź z tym. Stosuj maxymalnie dwa rodzaje wielkości czcionek, używaj je do podkreślenia ważnych informacji, ale nie przesadzaj. Słowo klucz powinno być podobno jedno na slajdzie.

Pamiętaj! Ćwicz style narracji, odważnie szukaj swojego języka, im więcej pracy nad tekstem tym Twoja prezentacja staje się ciekawsze. Stosuj prosty język nie używaj słów które mogą wprowadzić w zakłopotanie kogoś kto czyta twoją prezentacje.

Potwierdź swoje słowa obrazem, 

to nimi podkreślisz wartość swojej prezentacji. Wiedz że odpowiednia gra kolorami, czcionką jest mile widziana. Prezentacja to nie pantonownik i sklep z fontami. To nie miejsce i czas na eksperymenty. Kiedy skupiasz się na produkcie to wiadomo że jest on najważniejszy, czcionka i opisy są tylko ważnym dodatkiem, ale zawsze tylko dodatkiem. Kiedy prezentacja zawiera opis całej strategii ważny jest styl tekstu, a zdjęcia czy grafika jest dodatkiem do tego. Wzrok zawsze ucieka najpierw do obrazu, a tekst jest skanowany w większości przypadku. Kontrast pomiędzy słowem a obrazem dobierz tak aby nie było widać radykalnych plam na Twojej prezentacji. Oczy muszą dobrze odszukiwać przekaz a nie szukać go w gąszczu nieładu na slajdzie.

Zmuś się do pomysłu, 

dobrze czyta się prezentacje która ma swój pomysł na siebie. Wynikać to będzie z tego że kiedy użyjesz standardowych szablonów, sprawisz że się nie wyróżnisz. Zacznij stosować swoje pomysły, bądź oryginalny pokazuj siebie i swoja kreatywność. Nie stosuje przysłowiowej żarówki kiedy mówisz o idei, zapomnij o obrazie tarczy kiedy mówisz o celu. Nie rób tego, tworząc prezentacje tworzysz obraz swoje marki. Kiedy odbiorca otwiera i widzi te same przykłady graficzne powielające się w innych prezentacjach wie że stosujesz szablony, a stosowanie szablonów jest brakiem poświęcenia czasu dla marki i wskazuje na podejście szablonowe. 

Pamiętaj! Planuj, planuj i raz jeszcze planuj swoją prezentacje. Stosuj rozwiązania które inspirują Ciebie samego, to dowód na to że jest to warte uwagi. Nie kopiuj, nie małpuj.

Jeśli to możliwe stosuj przykłady,

ponieważ jeśli piszesz i mówisz o nich w swojej prezentacji to skłaniasz do pewnych refleksji i założeń w swojej prezentacji zatem potwierdź to. Stosuj przykłady, pokaż że przedstawionym przykładem odpowiesz odbiorcy zobaczyć swój zamysł.