Część pierwsza. Konkurs konsumencki – jak się do tego zabrać?

Jedną z bardziej skutecznych, a z pewnością wyjątkowo lubianych przez klientów form promocji są konkursy konsumenckie. Dobrze przeprowadzone gwarantują wzmocnienie marki i pozytywną rozpoznawalność na rynku, a także rozszerzają grono odbiorców, do których dociera komunikat marki. Warunek jest jeden – wszystko musi działać. Poniżej postaram się przedstawić kilka wskazówek, jak właściwie zorganizować promocje tego typ

Po pierwsze: dokładnie przeanalizuj swój cel.

Zanim postanowisz, że zorganizujesz konkurs zastanów się koniecznie nad celem, który chcesz osiągnąć. Tworzenie konkursu to jedna z metod zwiększenia obecności marki w świadomości Twojego klienta, jak i jego otoczenia. Dlatego trzeba mądrze przeanalizować, czy konkurs jest właśnie tą metodą, której szukasz. Budowanie na siłę konkursu jest częstym błędem i może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.  Sprecyzuj swoje cele. Jeżeli chcesz:

 • pozyskać nowych klientów,
 • zwiększyć rozpoznawalności marki,
 • poznać preferencje swoich klientów,
 • promować produkt,
 • sprawdzić efektywności działań marketingowych 

wówczas konkurs konsumencki będzie właściwym wyborem. 

Po drugie: przeanalizuj założenia konkursu pod kątem stosunku zaangażowania uczestnika do wartości nagrody, którą oferujesz.

Obserwując chociażby Facebooka widzimy wiele rodzajów konkursów, mniej lub bardziej dopracowanych oraz ich mechanizmy. Trzeba pamiętać, że nie każdy lubi tego typu komunikację, że część klientów może nie zrozumieć wykorzystanego przez Ciebie mechanizmu, a jeszcze inni nie zainteresują się nim wcale, gdyż uznają, że nagroda nie jest dla nich atrakcyjna. Po to organizuje się konkurs, by gwarantował on efekt, który sobie założyłeś. Po to natomiast bierze się w nim udział, by zyskać atrakcyjną nagrodę. Przy czym atrakcyjność nagrody nie zależy wyłącznie od jej wartości, ale w dużej mierze od stosunku jakości do ceny, gdzie ceną w tym wypadku będzie to ile swojej pracy i czasu musi wnieść uczestnik, aby zyskać szansę na zwycięstwo. Jeżeli nagroda jest skromna, zaś wymagane zaangażowanie uczestnika duże, na wstępie skazujesz się na porażkę. Konkurs nie odniesie sukcesu, to pewne. Dlatego też warto tak dopasować mechanizm i na samym początku pomyśleć o kluczu, by całe przedsięwzięcie było nośne i generowało duże zainteresowanie.

Najczęściej spotykane mechanizmy, gdzie łatwo zauważyć skalę zaangażowania, a tym samym dopasować nagrodę odpowiedniej wartości, to:

 • quizy, gdzie za pomocą szybkiego wyboru zaznaczamy odpowiedź. Małe zaangażowanie czasowe uczestnika daje mu gwarancję, że przy stosunkowo niewielkim nakładzie ze swojej strony ma szansę na nagrodę;
 • konkursy tekstowe, polegające na skonstruowaniu tekstu, który może zostać nagrodzony. Średnio czasochłonne, wymagające jednak trochę zaangażowania;
 • konkursy foto oraz videowymagają więcej czasu i pracy ze strony uczestnika.

Zaproponowanie nagrody nieadekwatnej do rodzaju konkursu spowoduje, że najnormalniej w świecie nie będzie chętnych.

Po trzecie: a może loteria?

Mamy w zasadzie 2 rodzaje konkursów konsumenckich: konkurs właściwy oraz loteria. Każdy z nich ma wiele zalet, ale też sporą dawkę niebezpieczeństw. Wybór danego mechanizmu przekłada się na rodzaj uczestników, którzy wezmą w nim udział. Jest konkretna grupa klientów, którzy nie mają ochoty lub czasu na branie udziału w  konkursach, których wynik zależny jest od subiektywnej opinii jury. Z myślą o nich wynaleziono loterię. Tutaj mogą liczyć tylko na własne szczęście. Żeby nie zniechęcać więc tych uczestników, którzy wierzą w łut szczęścia, ale nie chcą tracić czasu warto pamiętać o następujących czynnikach:

 • łatwość zgłoszenia swojego udziału;
 • szybki proces weryfikacyjny:
 • natychmiastowa odpowiedź o ewentualnej wygranej;
 • dostęp do swoich danych i informacji od ręki.

O ile w przypadku klasycznego konkursu sami ustalmy zasady gry, o tyle w przypadku loterii mamy do czynienia z Ustawą o grach hazardowych z dnia 19 listopada 2009 r. To wyższa liga jeśli chodzi o organizację i logistykę, ponieważ przepisy nakładają na nas wiele ograniczeń czasowych i finansowych. Aby przeprowadzić konkurs w formie loterii należy uzyskać zgodę Izby Celnej. Wiąże się to z uiszczeniem opłat w wysokości 10% łącznej wartości brutto nagród. Ponadto ustawodawca wprowadza swój czynny nadzór, a kooperacja z nim to kolejne koszty, które ponosi organizator. Loterie wzbudzają wiele emocji, a ich charakter musi być z samego założenia bezsprzecznie losowy, tu nie ma miejsca na nieprawidłowości, gdyż może się okazać, że będzie to twoja pierwsza i ostatnia loteria. Internet pamięta wszystko i nie wybacza błędów, w szczególności tych organizacyjnych.

W kolejnej części dowiecie się jak ogarnąć RODO