E-commerce – jak teoria wygląda w praktyce

Zarówno w Polsce jak i na świecie ilość transakcji realizowanych za pośrednictwem internetu stale rośnie, a e-handel umacnia swoją pozycję stabilnego sektora gospodarki.

Sprzedaż elektroniczna na platformach dedykowanych nakręca biznes przy stosunkowo niskich nakładach z kieszeni przedsiębiorców. Minęły już czasy gdy handel w internecie kojarzył się klientom z niebezpieczeństwem i potencjalnym oszustwem, czy dobrem dostępnym jedynie dla nielicznych. Dzisiaj, kiedy przez internet można kupić lodówkę, bułki czy samochód, każdy rozsądny przedsiębiorca szuka najlepszego miejsca w wirtualnej rzeczywistości na ulokowanie swego biznesu.

Transakcje za pośrednictwem internetu, czyli e-commerce, w których biorą udział konsumenci i przedsiębiorcy, może odbywać się w kilku kierunkach.

Najbardziej popularny z punktu widzenia przeciętnego użytkownika platform handlowych to B2C(ang. business-to-consumer), czyli transakcje na linii przedsiębiorca – klient detaliczny. Mam tu na myśli klasyczne e-sklepy, portale aukcyjne, internetowe wersje sklepów stacjonarnych.

Wersja odwrócona to C2B(ang. consumer to business), czyli sytuacja, gdy konsument sprzedaje coś przedsiębiorcy – produkt czy usługę. Jest to jeszcze stosunkowo rzadko spotykany model biznesowy, ale ze względu na to, że rozwiązania technologiczne i teleinformatyczne dostępne do niedawna jedynie dla dużych podmiotów trafiają pod strzechy sytuacja może się szybko zmienić.

Gdy obie strony transakcji to firmy (przedsiębiorcy/marki) mamy do czynienia z B2B (ang. business-to-business). Najczęściej chodzi tutaj o producentów, hurtowników, sprzedawców, sklepy itp.

Ostatnim modelem jest C2C(ang. consumer-to-consumer), czyli handel między konsumentami – osobami fizycznymi, który odbywa się na portalach aukcyjnych lub portalach sprzedażowych, a zainteresowani dogadują się za pośrednictwem poczty elektronicznej, forów internetowych lub komunikatorów.

Obecna rzeczywistość oferuje bardzo dużo rozwiązań dla prowadzenia biznesu i rozwoju marki. Sztuką jest wybrać coś, co faktycznie przyniesie zysk, nie generując niepotrzebnych nakładów finansowych i czasowych. Portal, który jest przyjazny i intuicyjny, i zakłada, że wszystkie modele i sposoby prowadzenia biznesu są równie ważne i potrzebne. Nie dyskryminuje. Dlatego właśnie powstało miejsce z szerokim spektrum komunikacji, które łączy wszystkie modele biznesowe.